Darbojoties basketbola klubā “VEF Rīga” laikā, kad tas virzījās par nopietnu spēku Eiropā, man sanāca būt apkārt talantīgajam amerikāņu basketbolistam Īdžejam Roulendam (E.J. Rowland).
Viņš Rīgā ieradās tajā dzīves posmā, kad sportistiem parasti ir pats karjeras plaukums – 29 gadu vecumā, taču ar sliktu pēcgaršu par nesenāko sezonu. To Īdžejs bija pavadījis Malagas komandā no spēcīgās Spānijas līgas. Pārcelšanās no Andalūzijas uz Baltiju sportiskajā ziņā viņam uz papīra skaitījās solis lejup, bet faktiski – tas bija kļuva par fantastisku gadu Roulenda dzīvē.
Kā viņš dabūja gatavu? Pavisam vienkārši. Pateicoties apzinātam lēmumam nonākt vidē, kas viņu atbalsta. Īdžejs Rīgā ieguva pilnu komandas uzticību, kā rezultātā varēja izpausties kā basketbolists un attiecīgi piepildīt savu patieso potenciālu. Īdžejs varēja būt viņš pats.
Ja pēc neveiksmīgās sezonas Spānijā viņš būtu aizskrējis pēc mazliet naudīgāka piedāvājuma nekā Rīgā, ļoti iespējams, Īdžejs turpinātu mocīties ar pārliecības trūkumu. Tā vietā, lai skraidītu pa kāmju riteniņu, Roulends stratēģiski lēma doties uz sev parocīgu vidi, kas palīdz atraisīties. Tas nozīmēja atteikties no tūlītēja komforta kā drusciņ augstāka atalgojuma, taču šī investīcija bija ko vērta, atnesot iespaidīgas dividendes.
Sezonu Rīgā Īdžejs pabeidza ar VTB League čempionāta vērtīgākā spēlētāja balvu, kas Eiropas basketbolā ir kā izcils novērtējums. Investīciju gads atvēra maisam galu vaļā – Roulends kļuva par miljons dolāru spēlētāju.
Princips ieguldi gudri un saņem dāsnu atdevi darbojas kā sporta biznesā, tā jebkurā citā sfērā. Ir variants pārvilkt gadu no gada, domājot tikai par šodienu, bet tikpat labi vari pieņemt stratēģisku lēmumu, kas balstīts uz attīstību. Jā, būs jāiegulda un vajadzēs pacietību…taču kas ir patīkamāk?
- Zemapziņā nepārtraukti trīcēt par nākotni (jo gribi rezultātu momentā), bet reāli neesi radījis segumu, lai nākotne būtu patīkama.
- Būt vidē, kur tiec atbalstīts un kur gūsti pārliecību, lai varētu attīstīties un augt.
Dabīgi, ka atbilde mainīsies atkarībā no mērķiem, bet, ja domā par ilgtspējību, rekomendējams ir otrais variants – nekautrēties investēt sevī.
Nopērc to grāmatu, kuras pasūtīšana no Amazones nav lēta, toties ir pilna padomiem un rosinās jaunas idejas. Piesakies uz tiem online kursiem, par kuros sniegtajām zināšanām neviens Latvijā nav dzirdējis. Izvēlies to darbu, kas sekmē pašattīstību, nevis gremdē to.
Īdžejs Roulends parādīja, ka šāda filosofija sniedz auglīgu rezultātu.
Ierakstu veidojis: Artūrs Raudziņš.
Foto: Mikus Kļaviņš
Leave a Reply